Vetikate kasvatamine vs korjamine

Kust tulevad vetikad?

Loodusest korjamine – vetikaid on merest korjatud juba aastasadu. Väikeses koguses ja nn oma pere tarvis on selline meetod igati mõistlik ja seadusega ka lubatud. Suurtes kogustes tööstuslikel eesmärkidel on Euroopa erinevates piirkondades, sh Eestis, vetikate korjamine lubatud vaid eriloa alusel. Vetikate loodusest korjamisega kaasnevad ka omad miinused ja mõjupunktid nii merekeskkonnale kui ka vetika kvaliteedile.

Vetikate kultiveerimine – kasvandustes saab kõige kvaliteetsemat vetikat, sest kasvamisprotsessi ja kasvutingimusi on võimalik jälgida ja parima saavutamiseks mõjutada. Kasvandused rajatakse sinna, kus on võimalikult head looduslikud tingimused – ookeanivesi on puhas ja toitaineterikas ning vee kvaliteeti on võimalik jälgida.

Kultiveerimise eelised

Ainult vetika kasvatamisel saame korjata noori ja ühevanuseid taimi. Umbes 4-kuused vetikad korjatakse, sest noored vetikad on kõige maitsvamad ja toitaineterikkamad ning oma konsistentsilt pehmed ja õhukesed. Mida vanemad on vetikataimed, seda puisemaks ja nätskemaks nad muutuvad. Aja jooksul ladestuvad vetikatesse ka looduslikud raskemetallid, mis inimorganismile hästi ei mõju, kuid noortes taimedes neid pole (testitud!).

 

Milline on vetikate kasvatamise ja poeletile jõudmise protsess?

Enamik inimestest (kui mitte peaaegu kõik) pole teadlikud mahevetika kasvatamisprotsessist, mistõttu toomegi välja Atlantic Wakame kasvamise protsessi kuni purki jõudmiseni:

  1. Vetikataimede spoorid istutatakse köie peale.
  2. Vetikataimi eelkasvatatakse laboris merevee basseinides 1,5 kuud.
  3. Köied, millel on umbes ühe sentimeetrise suurusega vetikataimed, istutatakse jaanuari alguses Norra ranniku ookeanivette.
  4. Vetikataimed kasvavad ookeanis neli kuud. Selle aja jooksul läbi ookeani Golfi hoovus oma toitaineterikka veega.
  5. Aprilli alguses korjatakse 1-1,5 meetri pikkuseks kasvanud vetikad käsitsi merest välja.
  6. Vetikad pakendatakse vaakumpakenditesse ja sügavkülmutatakse.
  7. Eestis külmkuivatame vetikad -40 kraadisel temperatuuril. Nii on tagatud kõikide vitamiinide ja mineraalainete säilimine ja toortoidu kvaliteet.
  8. Kuivatatud vetika pakendame taaskasutatavatesse klaaspurkidesse.

Numami teeb koostööd erinevate teaduslaboritega, kes on välja töötanud vetikate kultiveerimise süsteemid. Vetikafarmi tööprotsessid on üles ehitatud teaduslikele uuringutele vastavalt, et saavutada võimalikult hea tulemus nii keskkonna kui inimese jaoks. Lisaks vastavad kõik meie tööprotsessid ka Euroopa mahetootmise nõuetele.

Vetikate mahetootmine ei kurna meie niigi nappe loodusressursse ega reosta keskkonda!

Vastupidi – mahevetika tarbimine on kasulik kõigile osapooltele. Nimelt seovad vetikad oma eluprotsessi käigus veest süsihappegaasi ja lämmastikku ning vabastavad fotosünteesi läbi vette suurel hulgal hapnikku. Seega puhastavad vetikad meie ookeanivett põllumajanduses väetisena kasutatavatest lämmastikühendistest, mis on veeringlusega merre sattunud. Samas toodavad vetikad meile eluks vajalikku hapnikku.

Vetikas on loodusliku ökosüsteemi osa ja vetika mahetootmine on vastupidiselt tavapärasele toidutootmisele lisandväärtusega nii inimese kui looduse jaoks!

Kõik Numami vetikad on mahetoodetud

Numami mahevetikas on:

  • GMO-vaba
  • Vegan
  • Toortoit
  • Superfood
  • Rikastab meie kõigi toidulauda

Vetikas on tulevikutoit, mille potentsiaal on täna suuresti veel avastamata. Tegemist on jätkusuutliku toiduainega, mis muudab meie toidusedeli mitmekesisemaks, maitsed hõrgutavamaks ja aitab kaasa maailma toidutootmise puhtamale ning rohelisemale arengule.

Leave a Comment